Zmarł rzecznik patentowy generał Jan Podhorski

11.01.2023 / Aktualności

„Życie człowieka jest jak płomień świecy

wystarczy podmuch wiatru, żeby je zgasić”

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci generała Jana Podhorskiego – rzecznika patentowego, żołnierza, powstańca warszawskiego, harcerza i działacza drugiej konspiracji.

Gen. Jan Henryk Podhorski (ps. “Zygzak”, “Marciniak”) urodził się w 1921 roku w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Jego ojciec – Maksymilian Podhorski – był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. Szkołę powszechną ukończył w powiecie wolsztyńskim, tam też był harcerzem w Drużynie im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1939 r. walczył jako ochotnik batalionu Obrony Narodowej “Opalenica”. Dostał się do niewoli, był aresztowany i torturowany przez gestapo. W 1940 r. był współzałożycielem harcerskiej organizacji konspiracyjnej “Orły”. Jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych działał w Grójcu, a po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w pułku Narodowych Sił Zbrojnych im. gen. Władysława Sikorskiego, następnie w 2. Kompanii Batalionu Armii Krajowej “Miłosz” śródmiejskiej Grupy “Radwan”

Po wojnie wrócił do Poznania, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1946 r. – w proteście wobec wydarzeń w Krakowie, gdzie 3 maja tego roku aresztowano studentów – zainicjował wybuch strajku w stolicy Wielkopolski. Został aresztowany przez bezpiekę, a Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał go na 7 lat więzienia, w wyniku amnestii wyrok zmniejszono do 3 lat.

W czasach PRL był prześladowany przez służby bezpieczeństwa aż do lat osiemdziesiątych. W latach 1993-2013 był prezesem Okręgu “Wielkopolska” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu, następnie prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, członkiem Wielkopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Wielkopolskim. W lutym 2016 r. awansowany do stopnia generała brygady WP. W tym samym roku uzyskał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

Został odznaczony m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem “Za udział w wojnie obronnej 1939”, Medalem “Pro Memoria”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem “Pro Bono Poloniae”.

Panie Janie nie tak dawno obchodziliśmy Pana 50 lecie pracy rzecznika patentowego i setną rocznicę urodzin, a dziś Pana żegnamy z wielkim smutkiem.

Jan Podhorski miał 101 lat.

Rodzinie zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrzeb odbędzie się 13 stycznia o godz. 12:00 na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (wejście od ul. Warszawskiej)