Konferencja pt. „Sztuczna inteligencja a prawo własności intelektualnej” organizowana przez Okręg Wielkopolski i Okręg Lubelski PIRP wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu

15.06.2025 / Aktualności


12 czerwca na UAM w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Sztuczna inteligencja a prawo własności intelektualnej”, która zgromadziła wybitnych ekspertów z różnych dziedzin. Wydarzenie, współorganizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu oraz Okręgi Wielkopolski i Lubelski Polskiej Izby Rzeczników Patentowych stało się platformą wymiany wiedzy na temat kluczowych wyzwań prawnych i etycznych związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Po intensywnym dniu wykładów i dyskusji, rzecznicy udali się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie czas nauki zamienił się w chwile integracji. Wyjazd, zorganizowany przez Okręg Wielkopolski PIRP i Okręg Lubelski PIRP, obejmował zwiedzanie malowniczego zamku w Gołuchowie – perły renesansowej architektury wzniesionej na przełomie XVI i XVII wieku przez Rafała Leszczyńskiego i jego syna Wacława. Zamek ten gościł ekipy filmowe kręcące sceny do takich produkcji jak obie wersje „Akademii Pana Kleksa”, serial „Królowa Bona” czy filmy „Hrabina Cosel” i „Rycerze i Rabusie”.

Mieliśmy też okazję zobaczyć unikatowe „księgi drzewne” z XVIII wieku – niezwykłe pudełka wykonane z drewna jednego gatunku drzewa, zawierające w środku łupiny, nasiona, pędy siewek i inne botaniczne skarby. Odwiedziliśmy również XIX-wieczną oficynę, która powstała na bazie dawnej gorzelni z lat 1852-1853, a swój obecny wygląd zawdzięcza Izabelli i Janowi Działyńskim.

Konferencja połączona była ze zwiedzaniem Ostrowa Wielkopolskiego oraz zamku w Gołuchowie – perły renesansowej architektury wzniesionej na przełomie XVI i XVII wieku. Niewątpliwą gratką dla uczestników była okazja do zobaczenia „ksiąg drzewnych”, czuli unikatowych pudełek z XVIII wieku, zawierających botaniczne skarby oraz wizyta w XIX-wiecznej oficynie, zbudowanej na bazie dawnej gorzelni z lat 1852-1853.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rzecznikom za wspólne dyskusje, wymianę doświadczeń oraz niezapomniane wrażenia! Danka i Marysia